Po 30 letih vplačevanja ostal brez rente

16. 11. 2010

Ker se je v zadnjem času v večih medijih pojavilo v prašanje invalidske pokojnine, ki je posledica bolezni za "staro" Poklicno pokojninsko zavarovanje smo v nadaljevanju pripravili pojasnilo.

Ker je članek g. Tomaža Klipšteterja »Po 30 letih vplačevanja ostal brez rente«, z navedbami, ki ne odražajo dejanskega stanja, pri članih in bralcih ustvaril napačen vtis o problematiki g. Iva Klevžeta, uprava Sklada obrtnikov in podjetnikov (SOP) dodaja naslednja pojasnila.

V zvezi s primerom g. Klevžeta obstajata dve razhajanji. Prvo je, da na podlagi dejanj g. Klevžeta sodimo, da želi pridobiti dve pokojnini, kar ni mogoče. Po mnenju SOP-a, ima po veljavnih Pravilih Poklicnega pokojninskega zavarovanja (staro zavarovanje, ki se je sklepalo od leta 1956 do leta 1996 in se danes ne sklepa več) pravico do starostne pokojnine. Če jo želi prejemati, mora oddati nedvoumno zahtevo za prejemanje starostne pokojnine in nedvoumno odstopiti od zahteve po invalidski pokojnini. Če pa želi prejemati invalidsko pokojnino, za katero v SOP-u menimo, da mu ne pripada, bo moral na sodišču s pravnomočno sodbo dokazati upravičenost.

Drugo razhajanje je povezano z razumevanjem Pravil Poklicnega pokojninskega zavarovanja (Pravil). Po mnenju g. Klevžeta bi moral dobiti pravice izplačane na podlagi Pravil pod katerimi je vstopil v SOP leta 1980, po mnenju SOP-a, pa po veljavnih Pravilih na dan škodnega dogodka (v njegovem primeru nastopa invalidnosti prve kategorije).

Stališče SOP pojasnjujemo v nadaljevanju. Ker se obrtniki niso smeli vključiti v obvezni državni pokojninski sistem, so leta 1956 ustanovili SOP in Poklicno pokojninsko zavarovanje, ki je delovalo na dokladnem in vzajemnem principu, podobno kot obvezno državno pokojninsko zavarovanje. Delovalo je po Pravilih, ki jih je in jih še vedno sprejema delegatska skupščina SOP-a (prej občni zbor). Člane skupščine SOP-a, ki morajo biti obvezno zavarovanci SOP-a, volijo po območjih, na štiri leta, vsi ostali člani-zavarovanci SOP-a. Skupščina je Pravila spreminjala od nastanka naprej in jih še vedno, glede na razmere, kot so število aktivnih in upokojenih članov, pričakovana življenjska doba, itd.. Tako so se skozi čas pravice članov spreminjale, tako večale kot manjšale, glavno vodilo skupščine pa je, da vsi člani, oziroma vse generacije in skupine članov dobijo sorazmerno ustrezne pokojnine in pravice. Tako kot sedaj poteka velika reforma obveznega pokojninskega zavarovanja, je skupščina SOP-a s spremembami Pravil sproti izvajala majhne reforme Poklicnega pokojninskega zavarovanja tako, da bi to zavarovanje ostalo dolgoročno vzdržno in pošteno do vseh, ki so vanj vplačevali. Drugačen pristop pri zavarovanjih z definirano pravico ni mogoč, ker je nemogoče za petdeset in več let naprej predvideti spremembe, ki se bodo zgodile v družbi. Del teh sprememb je bila tudi ukinitev invalidske pokojnine zaradi bolezni in npr. izenačitev zakonske in izvenzakonske zveze in indeksacija pokojninskih osnov, itd.. Ukinitev invalidske pokojnine zaradi bolezni pomeni znižanje pravic, izenačitev zakonske in izvenzakonske zveze ter indeksacija pokojninskih osnov pa povečanje pravic. S svojimi zahtevami g. Klevže del pristojnosti skupščine priznava, del pa ne. Skupščini priznava pristojnost, da mu je pravice z indeksacijo pokojninskih osnov povečala (k čemur ni bila nikjer zavezana) in ne priznava tistega dela pristojnosti skupščine, ki mu pravice znižuje (v njegovem primeru ukinitev pravice do invalidske pokojnine zaradi bolezni). Če bi tako ravnali vsi člani SOP, potem SOP-a ne bi bilo. Aktivnosti skupščine in strokovne službe pa so usmerjene ravno v to, da bodo vsi člani, tudi tisti, ki brez pripomb upoštevajo Pravila, dobili ustrezne pokojnine. Če bo g. Klevže s svojimi zahtevami uspel, bo uspel na račun drugih 15.000 članov, ki Pravila upoštevajo in sprejemajo.

V splošnem menimo, da so izplačane pokojnine SOP-a glede na plačane prispevke ustrezne, g. Klevže in tudi drugi člani pa bodo upravičeno nezadovoljni samo v primeru, če SOP ne bo dobil sredstev od države, v skladu z 232. členom Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1), za obdobje, ko je namesto države pokrival stroške pokojninskih zavarovanj za obrtnike.

Navedbe g. Klevžeta o izjavah posameznikov itd. ne bomo komentirali, ker ne poznamo v kakšnem kontekstu so bile izrečene, niti ali so bile res izrečene. Ravno tako ne bomo komentirali vrednostnih sodb, ker si bo sodbo ustvaril bralec sam.

Potrjujemo navedbo, da so se podobni članki že pojavili in da smo bili že večkrat prisiljeni pojasniti in tudi demantirati napačne navedbe in podatke. Zato vsem ostalim članom SOP-a sporočamo, da se strokovna služba občasno sreča z grožnjo nezadovoljnih posameznikov, da bodo, v kolikor ne bomo izpolnili njihovih zahtev, svojo »pravico« dosegli tudi s pritiskom v medijih. To navaja tudi g. Klevže v svojih dopisih SOP-u. Ne glede na pisanja medijev in nezadovoljstvo posameznikov, pa se SOP ravna izključno v skladu s Pravili in enakopravno obravnava vse člane. Posamičnim željam posameznikom bo strokovna služba ugodila samo, če bodo njihovi predlogi sprejeti in vključeni v Pravila na skupščini SOP, ter bodo veljali za vse člane. V kolikor SOP odkrije lastno napako, napako popravi in se ne poslužuje pravnih sredstev proti lastnim članom.

Zaradi odziva ostalih članov SOP-a in morebitne škode, ki bi lahko nastala, pa sporočamo, da SOP ne propada, da letno izplača za 9 mio EUR pokojnin, da matematične rezervacije znašajo 121 mio EUR, da pa na žalost še vedno poteka sodni spor z državo, glede izplačil po 232. členu ZPIZ-1. Vzporedno potekajo tudi aktivnosti, da bi se problem rešil po sporazumni poti.

Poleg tega opozarjamo, da se celotno besedilo nanaša na staro Poklicno pokojninsko zavarovanje in da so pokojninska zavarovanja, ki jih SOP ponuja in sklepa sedaj, zasnovana na naložbenem principu, na sistemu definiranih prispevkov in da imajo ustrezno pokritje v rezervacijah.

 

                                                                                                                                                                Predsednik uprave SOP

                                                                                                                                                                mag. Bojan Jean

Nazaj