SOP vložil kazensko ovadbo zoper odgovorne na MDDSZ
15. 04. 2011
Sklad obrtnikov in podjetnikov (SOP) je na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo zoper ministra za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivana Svetlika in zoper Mateja Grajfonerja, svetovalca v Sektorju za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na MDDSZ.Ljubljana, 15. aprila 2011 – Sklad obrtnikov in podjetnikov (SOP) je na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo zoper ministra za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivana Svetlika in zoper Mateja Grajfonerja, svetovalca v Sektorju za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na MDDSZ. Po mnenju SOP sta v postopku pridobivanja soglasja k pokojninskemu načrtu SOP ravnala nevestno in zavestno kršila zakonska določila, s čimer sta SOP povzročila večjo premoženjsko škodo.
Predmet kazenske ovadbe so ravnanja odgovornih oseb na MDDSZ - konkretno ministra Svetlika in svetovalca Grajfonerja, ki sta vodila upravne postopke in odločala o upravnih zadevah v primeru pridobivanja soglasja k pokojninskemu načrtu SOP.
SOP je v letih 2007 do 2010 na MDDSZ petkrat vložil vlogo za pridobitev soglasja k pokojninskemu načrtu, ki jo je MDDSZ vsakič zavrnilo. SOP je zaradi tega v zadnjih štirih letih vložil pet tožb proti ministrstvu. Vseh pet tožb je tudi dobil, upravno sodišče je petkrat iz istih razlogov odpravilo odločbo MDDSZ, nazadnje konec marca. Sodišče je namreč vsakič ugotovilo, da je MDDSZ določbo 4. odstavka 385. člena ZPIZ-1, ki se nanaša na aktuarsko potrditev pokojninskega načrta, razumelo preširoko. Sodišče je na štirih straneh podalo jasno pravno mnenje, da aktuarska potrditev pokojninskega načrta obsega le preverjanje določb pokojninskega načrta, ne pa kapitalske ustreznosti SOP kot celote.
Kljub temu, da sta bila minister Svetlik in svetovalec Grajfoner seznanjena s to zavezujočo pravno razlago sodišča, sta se vseeno odločila, da zavestno kršita določila 4. odstavka 385. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1) in 4. odstavka 64. člena Zakona o upravnem sporu (ZUS-1), ki pravi, da je pristojni organ pri izdaji odločbe vezan na pravno mnenje sodišča glede uporabe materialnega prava in na njegova stališča, ki se nanašajo na postopek. Z neupoštevanjem stališča sodišča sta skladu pri pridobivanju pokojninskega načrta postavila take pogoje, ki jih zakon sicer ne določa. Zaradi tega sta po mnenju SOP izpolnila znake kaznivega dejanja nevestnega dela v službi po 258. členu KZ-1.
MDDSZ se je v svojih odločbah sklicevalo na mnenje AZN in je kot razlog zavrnitve navedlo zgolj nezadostno kritno premoženje, ki pa se nanaša na vzajemni poklicni pokojninski sklad. SOP, ki je zaradi zgodovinskih razlogov pravna oseba sui generis, pa zadostnega kritnega premoženja v tem skladu nima in ga tudi ne bo imel, dokler država ne bo izplačala svojih obveznosti do upokojencev, za katere je SOP do leta 2000 namesto nje izplačeval pokojnine.
Poleg tega bi se v primeru pozitivno rešenega soglasja pokojninski načrt izvajal ločeno na posebnem skrbniškem in transakcijskem računu, ločeno od vzajemnega poklicnega pokojninskega sklada, za katerega zaradi ravnanj države SOP nima zadostnega kritja.
˝Glede na to, da je v vseh petih primerih sodišče odločalo o popolnima istih zadevah in je dalo vsakič identično sodbo, menimo, da uradni osebi v okviru svoje funkcije na ministrstvu nista imeli namena odločati v skladu z jasnim pravnim mnenjem sodišča in zakonskimi določili,˝ je razloge za vložitev kazenske ovadbe pojasnil predsednik uprave SOP Bojan Jean. ˝Teoretično lahko ta krog vloga-tožba-sodba-vloga ponavljamo v neskončnost, če se bo MDDSZ tudi v prihodnje vztrajno postavljalo nad sodišče in ignoriralo njegove odločitve. Nam pa nastaja škoda, ki je ne bomo mogli nadoknaditi.˝
O SOP
Sklad za obrtnike in podjetnike (SOP) je vzajemna družba obrtnikov in podjetnikov, v katero je danes včlanjeno prek 15.500 članov. Sklad je bil ustanovljen leta 1956 kot vzajemni sklad zdravstvenega in pokojninsko-invalidskega zavarovanja obrtnikov ter drugih samostojnih poklicev. Leta 1996 je poklicni pokojninski sklad prenehal sprejemati člane v vzajemno pokojninsko zavarovanje. Po prenehanju delovanja poklicnega pokojninskega sklada se je SOP preusmeril v tretji pokojninski steber in danes ponuja štiri produkte prostovoljnega pokojninskega zavarovanja.
Dodatne informacije: mag. Bojan Jean; bojan.jean@sop.si; 01/300 36 11